Jak długo wschodzi trawa. Jak długo rośnie trawa.
Trawa to niezwykle popularny rodzaj roślinności. Czas jej wzrostu uzależniony jest między innymi od terminu siewu. Jakie są etapy wzrostu trawy?
Najlepszy czas na zasianie nasion trawy to okres od końca sierpnia do października. Cechuje się on umiarkowanym klimatem oraz optymalnymi warunkami jeżeli chodzi o opady, wilgotność gleby oraz nasłonecznienie. Równie dobry okres na zasianie trawy to koniec kwietnia, maj oraz czerwiec. Wtedy to do czynienia mamy z wysoką wilgotnością powietrza. Uważać należy wówczas na przymrozki. Niezbędna będzie osłona kiełków, na przykład przy pomocy agrowłókniny. Równie szkodliwe dla trawy okazać mogą się także wiosenne ulewy — są one bowiem w stanie wypłukać nasiona, jeszcze zanim się one ukorzenią. Sporą trudnością w czasie wysiewu w okresie wiosennym jest także spulchnienie ziemi, która po zimie może być twarda i uklepana.
Jak krok po kroku powinien wyglądać własnoręczny wysiew trawy? W pierwszej kolejności dzielimy powierzchnię na kwadraty o wymiarach 1 x 1 metr kwadratowy. Następnie rozrzucamy nasiona krzyżowo, wzdłuż przekątnych. Następnie delikatnie rozprowadzamy nasiona przy pomocy grabi, w taki sposób, by równomiernie pokryły teren.
Aby mogło dojść do wzrostu trawy, zadbać należy o nawadnianie trawnika. Czynność tę najlepiej wykonywać rano lub wieczorem, tak aby słońce nie poparzyło wilgotnych nasion. Częstotliwość podlewania uzależniona powinna być od wilgotności gleby oraz powietrza.
Czas kiełkowania trawy uzależniony jest od gatunku. Szybko rosnące odmiany kiełkują już po około tygodniu. Na powolniejsze należy zaczekać natomiast około 4 tygodni. Jak dbać o młody trawnik? Regularnie należy przycinać go do optymalnej wysokości. Kępki powyżej 8 centymetrów mogą bowiem okazać się za ciężkie dla rozwijających się korzeni. Noża kosiarki nie powinno się jednak ustawiać niżej niż 5 centymetrów. W przeciwnym wypadku, podczas koszenia dojść może do uszkodzenia trawnika. Dopiero w momencie, w którym trawa się zagęści, przejść można do stopniowego obniżania jej poziomu. By trawnik prezentował się reprezentacyjnie, pamiętać powinno się o regularnym uzupełnianiu składników mineralnych. Dobrym rozwiązaniem jest zakup nasion z nawozem oraz stosowanie dedykowanych preparatów odżywczych w około 6 — tygodniowych odstępach. Posiadacze czworonogów zaopatrzyć mogą się w mieszankę traw renowacyjnych. Co to takiego? Mianem tym określa się kompozycję szybko rosnących gatunków, które w krótkim czasie są w stanie skutecznie uzupełnić ubytki powstałe w trawniku na skutek działania różnego rodzaju czynników. Na pielęgnację trawnika składa się zarówno podlewanie, jak i koszenie, nawożenie, aeracja oraz wertykulacja. Z czasem gleba osiada i staje się zbita. Potrzebuje ona wówczas dodatkowego napowietrzenia. Pionowe nacinanie lub nakłuwanie darni w sezonie wiosennym oraz letnim przyczyni się do poprawy jakości ziemi oraz pozwoli źdźbłom traw na ponowny wzrost po okresie zimowym.