Jaka trawa na trawnik. Jaka najlepsza trawa na trawnik ozdobny, użytkowy i uniwersalny.
Zadbany, zielony trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Jakiego rodzaju trawę najlepiej wykorzystać do jego stworzenia?
W znaczącej części dostępnych na rynku mieszanek traw spotkać można się z gatunkami, takimi jak: wiechlina łąkowa, rajgras angielski, kostrzewa owcza, kostrzewa czerwona oraz mietlica pospolita. Dodawane są one w różnych ilościach, dzięki czemu możliwe staje się uzyskiwane murawy o zróżnicowanych właściwościach. Unikać powinno się najtańszych produktów, do których dodawane są trawy pastewna z gatunku życica. Wynika to z tego, że ich parametry wzrostu znacząco odbiegają od możliwości innych traw, co znacząco utrudnia utrzymanie trawnika w dobrej kondycji. Jak rozpoznać, że do czynienia mamy z dobrej jakości mieszanką? Składać powinna się ona z co najmniej 3 gatunków. To sprawdzony sposób na atrakcyjny wygląd trawnika, bez względu na warunki i bez obaw o nadmierne przerastanie i przerzedzanie.
Do czynienia możemy mieć z 3 głównymi rodzajami trawników:
- Trawnik ozdobny — najlepiej sprawdza się on w charakterze trawy na trawnik. Dominującymi gatunkami są tutaj mietlica pospolita, kostrzewa czerwona oraz kostrzewa owcza. Tym, co charakteryzuje tego typu trawnik jest intensywnie zielona barwa, delikatne ulistnienie oraz powolny odrost po skoszeniu.
- Trawnik użytkowy — nadaje się on jako trawa na działkę lub boisko czy dekoracyjna trawa na balkon lub taras. W skład tego typu mieszanek wchodzą następujące gatunki: życica trwała, rajgras angielski, wiechlina łąkowa oraz kostrzewa czerwona. Trawnik tego typu szybko rośnie i kiełkuje, tworząc odporną na zadeptanie darń. Co więcej, jest on odporny na przemarzanie i pleśń śniegową.
- Trawnik uniwersalny — pełnić może on funkcję trawy na działkę lub trawy dekoracyjnej na balkon czy taras. Składa się z rajgrasu angielskiego i kostrzewy czerwonej. Trawnik tego typu jest odporny na niekorzystne warunki glebowe oraz deptanie.
Jak dopasować trawnik do miejsca, w którym ma się on znajdować? Na działkę najlepiej nadaje się ten uniwersalny. Trawa na balkon musi charakteryzować się silnym systemem korzeniowym i wysoką odpornością na przesuszenie oraz zadeptanie. Na boisku zasiać należy wytrzymałą, odporną na zadeptanie, szybko odrastającą mieszankę tworzącą silny system korzeniowy. Jeżeli chodzi o trawę na torf, na tego typu podłożu najlepiej sprawdzają się gatunki pastewne. Gdy do czynienia mamy z podwyższoną wilgotnością gleby i niewielkim zakwaszeniem, warto postawić na uniwersalną mieszankę na wilgotne podłoże. Osoby szukające trawy wymagającej rzadkiego koszenia, zaopatrzyć powinny się w mieszankę zawierającą dużą ilość kostrzewy owczej i trzcinowatej. Jaką trawę zasadzić na suchym terenie? Zastosowanie znajdują tu uniwersalne mieszanki z dodatkiem rajgrasu i kostrzewy, które charakteryzują się niskim zapotrzebowaniem na wodę. Jeżeli trawnik ma rosnąć w cieniu, głównymi składnikami tego typu mieszanki powinna być wiechlina oraz kostrzewa.