Kiedy siać trawę. Jak siać trawę.
Zadbany, zielony trawnik to marzenie każdego właściciela posesji. Aby go uzyskać, warto zastosować się do kilku wskazówek na temat tego, kiedy i jak siać trawę.
Przed rozpoczęciem siewu trawy, zadbać należy o odpowiednie przygotowanie podłoża pod trawnik. To gwarancja harmonijnego rozwoju i skutecznego pobierania wody oraz składników pokarmowych. Sporo osób nie zdaje sobie z tego sprawy, lecz trawa posiada duże wymagania pokarmowe, glebowe oraz wodne. Dokładne preferencje uzależnione są tutaj głównie od składu gatunkowego.
Trawę teoretycznie siać można przez cały sezon wegetacyjny. Główną zaletą siewu wiosennego odbywającego się od kwietnia do maja jest optymalna wilgotność podłoża. W przypadku siewu letniego pamiętać należy o regularnym nawadnianiu trawnika, niekiedy nawet 2 razy dziennie. W początkowym okresie wzrostu, trawa jest wrażliwa na niedobór wody, a co za tym idzie — siew w tym okresie nie zawsze jest efektywny. Trawę warto siać jesienią, a dokładnie we wrześniu i październiku. Związane jest to z panującymi wówczas umiarkowanymi temperaturami. Co więcej, podłoże nie jest tak suche, jak ma to miejsce podczas upałów, a trawa ma wystarczająco dużo czasu na zbudowanie systemu korzeniowego i przygotowanie się na zbliżającą się zimę. Uwaga! Trawy nie należy siać zbyt późno — wiązać może się to bowiem z ryzykiem przemarznięcia kęp.
Siew nasion najlepiej wykonywać w bezwietrzne dni. Podłoże nie powinno być wówczas nasiąknięte wodą. Skutkiem tego może być lepienie się ziemi do narzędzi i obuwia, kłopotliwe nierówności czy uszkodzenie struktury gleby. Trawę warto siać przed prognozowanymi opadam deszczu.
To, ile pracy włożyć będzie trzeba w sianie trawy, zależy od wybranego terminu siewu. Jeżeli został on zaplanowany na wiosnę, jesienią należy oczyścić podłoże z chwastów, przekopać je i zmieszać z nawozem organicznym. Gdy do czynienia mamy z glebą kwaśną, zastosować należy wapnowanie. Optymalne pH dla trawy to 5,5 — 6,5. Preferuje ona przepuszczalne, średnio żyzne podłoże. Co za tym idzie — gleby gliniaste i ciężkie należy rozluźnić, na przykład poprzez zmieszanie z piaskiem i kompostem. Piaszczyste podłoże wzbogaca się żyzną ziemią i nawozami organicznymi. Dobrym sposobem na przygotowanie stanowiska do wysiewu na nieurodzajnym obszarze jest przywiezienie czarnej, żyznej ziemi i usypanie z niej warstwy o wysokości około 10 centymetrów. Po każdym z wymienionych powyżej działań teren powinno się wyrównać i zwałować. Osoby, które zdecydowały się na jesienny siew trawnika, znaczącą część prac mogą wykonać wiosną.
Tuż przed siewem trawy, podłoże należy przekopać, spulchnić i oczyścić z chwastów oraz wszelkiego rodzaju odpadów. Następnie wyrównujemy i niszczymy większe grudki oraz wykonujemy wałowanie. Trawa najlepiej wschodzi na lekko utwardzonym terenie. Siać można ją z wykorzystaniem siewnika lub ręcznie. Siew należy wykonywać na krzyż — to sprawdzony sposób na zredukowanie ryzyka powstania pustych, nieobsianych przestrzeni.