Trawa pampasowa

Trawa pampasowa (inna jej nazwa to kortaderia pampasowa) jest najbardziej dekoracyjną i najokazalszą spośród wszystkich traw ozdobnych. To roślina trawiasta o niebieskawych, zimozielonych liściach i białych kwiatostanach w formie pióropuszy o długości od 25 do 100 cm, które znajdują się na końcach długich na 1,5 metra łodyg. Trawa pampasowa jest gatunkiem dwupiennym. Co za tym idzie — kwiatostany żeńskie oraz męskie znajdują się na różnych roślinach.

Sadzonki trawy pampasowej sprzedawane są w pojemnikach lub doniczkach. Są one dostępne w sprzedaży przez cały okres wegetacyjny. Najlepiej zaopatrywać się w nie w sklepach ogrodniczych lub specjalistycznych szkółkach. Każda trawa ozdobna powinna posiadać etykietę informującą o gatunku, odmianie oraz pochodzeniu. Idealna sadzonka to taka, która jest zdrowa, nieporażona przez szkodniki czy choroby i nie posiadająca uszkodzonych części.

Trawa pampasowa najlepiej czuje się w glebach przepuszczalnych, żyznych, luźnych oraz bogatych w wapń. Wymaga pełnego nasłonecznienia, miejsca osłoniętego od wiatru oraz dobrze nawodnionego podłoża. Kortaderia pampasowa nie jest odporna na działanie mrozu i może ulec uszkodzeniu w czasie zimy.

Omawianą trawę ozdobną można uprawiać na kilka sposobów — czy to w centralnej części ogrodu, czy w bezpośrednim sąsiedztwie rabat kwiatowych lub zbiorników wodnych, czy wraz z innymi roślinami tego typu. Najkorzystniej prezentuje się ona na tle innych krzewów.

Sadzonki kortaderii pampasowej można wysadzać do gruntu w okresie od kwietnia do września. Najlepiej jednak robić to wiosną — kępy mają wówczas cały sezon na odpowiednie rozrośnięcie.

Sadzonki trawy pampasowej umieszcza się pojedynczo, w uprzednio przygotowane podłoże. Jeżeli jest ono gliniaste, niezbędne będzie rozluźnienie go żwirem oraz piaskiem i wzbogacenie kompostem. Przed posadzeniem kortaderii pampasowej należy również wykopać dół, tak by spulchnić podłoże i wzbogacić je w próchnicę. W tym celu, wykopaną ziemię miesza się z torfem lub przerobionym obornikiem i usypuje kopczyk. Kolejny etap to zasadzenie sadzonki na podwyższeniu i zasypanie ziemią.

Jak powinno wyglądać zimowanie trawy pampasowej? Aby ustrzec się przed jej zamieraniem na skutek niskich temperatur oraz wysokiej wilgotności, niezbędne jest przykrycie otaczającego ją terenu 20 — centymetrową warstwą suchych liści. Dodatkowo, trawę należy ściąć na wysokości około 30 — centymetrów, związać, a rozety liściowe przykryć suchą warstwą słomy lub trocin o grubości 40 — 50 centymetrów.

Kortaderię pampasową można rozmnażać generatywnie przez wiosenny wysiew nasion do doniczek. W ten sposób uzyska się jednak mało ozdobne kwiatostany męskie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest rozmnażanie wegetatywne przez sadzonki lub podział roślin. W ten sposób uzyskać można od razu osobniki żeńskie.

Jak dbać o trawę pampasową? Niezbędne jest tu regularne nawadnianie podłoża oraz odchwaszczanie stanowiska, na którym rośnie roślina.