Plumeria – kwiat Lei

Plumeria, inaczej kwiat Lei, to rodzaj roślin z rodziny toinowatych, do której należy 8 gatunków wywodzących się z Ameryki Środkowej. Ich nazwa pochodzi od francuskiego botanika — Charlesa Plumiera.

Plumeria w naturze rośnie w Ameryce Północnej. Ma wówczas postać szerokiego krzewu lub niewielkiego drzewa osiągającego wysokość do 8 metrów. Posiada ono grube gałęzie z liśćmi na końcach, które mogą przybierać różne kształty, w zależności od gatunku. Niektóre gatunki plumerii są wieczne zielone, inne natomiast gubią liście w porze suchej. Tym, co wyróżnia tę roślinę są również duże kwiaty o intensywnym aromacie zebrane w szczytowych kwiatostanach. Są one 5 — krotne I posiadają zrosłopłatkową koronę, która może mieć rozmaite kolory. Kwiaty plumerii najmocniej pachną w noc. Ich intensywny aromat przyciąga zapylające je ćmy. Roślinę tę spotkać można również na terenie południowej Europy.

Jako że plumeria lubi wilgotny, ciepły klimat, nie nadaje się do uprawy na zewnątrz w naszym kraju. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby kupić jej nasiona czy sadzonki i i zasadzić je w doniczce. Plumeria jako pokojowa roślina doniczkowa osiąga maksymalnie 1 metr wysokości. Posiada zielone, podłużne liście o długości do 30 centymetrów. Są one zebrane na końcach pedów.

Plumeria jest rośliną kwitnącą od wiosny do lata, a niekiedy nawet aż do jesieni. Tym, co ją wyróżnia są wspomniane powyżej woskowe kwiaty mające 5 lekko zwiniętych ku sobie płatków. Mogą one przybierać barwę biała, kremową, różową, żółtą czy czerwoną. Do ich cech charakterystycznych można zaliczyć także słodki, lekko migdałowy aromat.

Jak uprawiać plumerię? Jako że roślina ta najlepiej czuje się w słońcu, warto postawić ją na parapecie południowego lub wschodniego okna. Latem z powodzeniem może się ona znajdować na balkonie lub tarasie.

Plumerię można zasadzić zarówno w uniwersalnej mieszance dla kwitnących roślin doniczkowych, jak i podłożu dedykowanemu kaktusom. Mimo że gustuje ona w wilgotnym podłożu, nie może być ono zbyt mokre. W przeciwnym wypadku, jej korzenie mogą zacząć gnić. Plumerię powinno się podlewać dopiero wówczas, gdy podłoże wyschnie na głębokość około 3 centymetrów. Dno doniczki należy pokryć warstwą drenażu lub wykonać w nim otwory odpływowe.

W okresie od maja do sierpnia, co 15 dni należy podawać plumerii płynny nawóz do kaktusów. W sezonie zimowym, roślinę powinno się przenieść do pomieszczenia, w którym panuje temperatura na poziomie 13 — 15 stopni Celsjusza. Dodatkowo, niezbędne jest ograniczenie jej podlewania. Tego typu zabiegi pozwolą plumerii przejść okres spoczynku. Co 2 lata zaleca się przesadzać ją do większego pojemnika.

Kwiaty plumerii są wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Używa się ich między innymi w branży kosmetycznej, do produkcji perfum. Są one również popularnym dodatkiem do drinków. W przeszłości, kwiaty plumerii spożywano w formie naparów. Miały one za zadanie zwalczać przeziębienie i gorączkę. Tworzono z nich także maści na wykwity skórne i świąd.