Chia – szałwia hiszpańska

Nasiona chia to produkt, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Zalicza się je do superfoods, czyli żywności funkcjonalnej mającej pozytywny wpływ na zdrowe i samopoczucie. Jakie właściwości mają nasiona chia? Jak powinno się je spożywać?

Chia są nasionami szałwii hiszpańskiej — gatunku rośliny z rodziny jasnotowatych, która wywodzi się ze środkowej i południowej części Meksyku oraz Gwatemali. Są one małe, mają czarną barwę, a po namoknięciu pęcznieją oraz lekko miękną. Właściwości odżywcze i zdrowotne nasion chia doceniały już plemiona Azteków zamieszkujące środkowy Meksyk. Były one dla nich trzecią po fasoli i kukurydzy najważniejszą uprawą.

Nasiona chia są bogate między innymi w pełnowartościowe białko, potas, magnez, błonnik oraz antyoksydanty. Wykazują one szereg właściwości zdrowotnych. Nasiona chia skuteczne redukują ryzyko rozwoju raka piersi. Jak pokazują wynik badań, są one najbogatszym źródłem kwasu ALA. Nasiona szałwii hiszpańskiej charakteryzują się również bardzo wysoką zawartością kwasów Omega — 3. Usprawniają one pracę mózgu, poprawiają koncentrację i pamięć oraz ułatwiają uczenie się. Z tego właśnie względu są polecane uczniom, studentom oraz osobom wykonującym pracę umysłową. Do właściwości kwasów Omega — 3 zalicza się również łagodzenie objawów depresji oraz wspomaganie układu nerwowego. To jednak nie wszystko. U osób w podeszłym wieku są one w stanie skutecznie zapobiegać rozwojowi demencji i zwyrodnienia plamki żółtej. Kwasy Omega — 3 są również niezbędne kobietom w ciąży. Pozytywne wpływają one na zdrowie przyszłych mam i odpowiadają za prawidłowy rozwój ich dzieci. Warto wspomnieć tutaj także o tym, iż kwasy Omega — 3 pozytywnie wpływają na układ sercowo — naczyniowy, obniżając poziom tak zwanego złego cholesterolu LDL i podwyższając poziom tak zwanego dobrego cholesterolu HDL. Dzięki temu chroniąc one przed rozwojem miażdżycy i dolegliwościami serca, takimi jak na przykład choroba wieńcowa.

Nasiona chia są także bogate w potas odpowiadający za regulację poziomu ciśnienia tętniczego krwi. Znaleźć można w nich również inne pierwiastki wspomagające pracę serca, takie jak wapń, magnez oraz sód. Wyniki badań pokazują, że nasiona szałwii hiszpańskiej pomagają osobom z cukrzykom kontrolować poziom zarówno ciśnienia tętniczego, jak i białka C reaktywnego. Jest to marker stanu zapalnego, którego wysokie stężenie może się przyczyniać do udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego.

Nasiona szałwii hiszpańskiej mogą być wykorzystywane w kuchni na wiele różnych sposobów. Doskonale sprawdzają się jako składnik muesli, jogurtów, smoothie, sałatek czy ciast — czy to całe, czy zmielone. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby namoczyć je w wodzie lub mleku i używać jako naturalnego zagęszczacza do zup i innych potraw. Nasiona chia należy jeść z umiarem. Optymalna dawka to 20 gramów, dwa razy dziennie.