Trawa z rolki. Porady dotyczące pielęgnacji trawy z rolki.
Jak nawadniać trawnik z rolki?
Nawadnianie trawy z rolki przy optymalnej temperaturze, czyli 20°C, można rozpocząć po rozłożeniu całej partii trawy rolowanej danego dnia. Jednak jeśli jest cieplej, temperatura przekracza 24°C, powinniśmy nawadniać nasz trawnik z rolki na bieżąco. Pierwsze podlanie trawnika z rolki powinno odbyć się nie później niż 2 godziny po jego rozłożeniu. Optymalna ilość wody na metr kwadratowy to 15l – nasza rolowana trawa powinna być nasiąknięta na głębokość 10-15 cm i ponownie podlana, gdy wyschnie na głębokość 3 cm. Pamiętajmy o sprawdzaniu stanu nawodnienia trawy – warunki atmosferyczne wpływają na to, jak szybko trawnik z rolki wysycha!
Kiedy pierwszy raz skosić trawę z rolki?
Pierwszy raz chwytamy za kosiarkę ok. 7-10 dni po rozłożeniu trawnika z rolki. Wówczas trawa powinna osiągnąć wysokość niemal 10 cm. To górna granica jej wysokości przed pierwszym koszeniem! Kosimy na wysokość 5-6 cm. Jednak pamiętajmy – kiedy jest cieplej, trawa szybciej rośnie. Dlatego jeśli na termometrze jest więcej niż 20°C, powinniśmy być czujni i skosić nasz trawnik z rolki zanim osiągnie wysokość 10 cm. Pod koniec września powinno się obniżyć koszenie o 1 cm, a z myślą o zimie, czyli w okolicach 1 listopada, skosić trawnik na wysokość 4 cm. Wczesną wiosną oraz jesienią wystarczy kosić trawnik raz na dwa tygodnie, jednak w pełni sezonu zabieg ten warto wykonywać co tydzień. Koszenie jest bardzo ważne dla wyglądu naszego trawnika, ponieważ dzięki niemu trawa się zagęszcza, krzewienie się darni jest stymulowane i dlatego warto sięgnąć po kosiarkę z ostrymi nożami.
Jak nawozić trawę z rolki?
Nawożenie trawnika z rolki zaczynamy już po pierwszym koszeniu bez względu na porę roku. W kalendarzu ogrodniczym pierwsze nawożenie powinniśmy wpisać na wczesną wiosnę, a ostatnie – na przełom sierpnia i września. Najlepiej wybrać nawóz wieloskładnikowy Hydrokompleks YARA MILA w ilości 25 kg/1000mkw. Nawóz ten można zastosować w trzech terminach: przełom marca i kwietnia, czerwiec oraz sierpień. Dawkowanie producent podaje na opakowaniu. Ponadto, nasz trawnik z rolki powinien być podsypywany nawozem co 4-5 koszenie. Wówczas warto wybrać nawóz wieloskładnikowy Florowit do trawników.
Czy można rozłożyć trawę w rolce w zacienionym miejscu?
Do wzrostu trawy – procesu fotosyntezy – światło słoneczne jest niezbędne przez przynajmniej 3-4 godziny dziennie. Jeśli zapewnimy naszemu trawnikowi z rolki minimalną dawkę słońca, nic mu nie będzie. Jednak jako producenci rolowanej trawy widzimy różnicę w jakości trawy położonej w miejscach zacienionych, a tych, gdzie słońca jest więcej. Dlatego polecamy na trawnik z rolki wybrać jak najbardziej nasłonecznione miejsce. Będzie gęstszy, bardziej zielony, a dzięki temu piękniejszy.
Jak, oprócz podlewania, koszenia i nawożenia, pielęgnować trawę z rolki?
Jeśli Twój trawnik z rolki jest „sfilcowany”, a gęstość darni niedostępna, to znaczy, że wymaga on aeracji. Aeracja to zabieg polegający na napowietrzaniu gleby za pomocą narzędzi lub maszyn spulchniających. Służy on rozluźnianiu podłoża i pobudzania trawy do krzewienia się. Zabieg ten powinien być wykonany bardzo wczesną wiosną, najwcześniej w 3-4 roku po rozłożeniu trawy z rolki. Po aeracji wykonujemy nawożenie stymulujące wzrost roślin, a po kolejnych 2-3 tygodniach zaczynamy regularne koszenie trawy – co 5-7 dni. W ten sposób przywrócimy nasz trawnik z rolki do życia. Znów będzie służył i cieszył oko.
Każdy trawnik, choćby z rolki, jest inny. Poziom nasłonecznienia, rodzaj gleby, otoczenie, obecność innych roślin wpływają na jakość i wzrost trawy. Dlatego każdy trawnik powinien być traktowany wyjątkowo i indywidualnie, a zabiegi pielęgnacyjne typu wałowanie, piaskowanie, odchwaszczanie powinniśmy wykonywać na bieżąco według potrzeb.