Pieniążek roślina sukulent – pięlęgnacja i uprawa

Pieniążek to sukulent osiągający wysokość 20 — 30 centymetrów, którego cechą charakterystyczną są ciemnozielne, mięsiste liście o średnicy do 10 centymetrów i kształcie zbliżonym do monet (stąd jego nazwa). Jego kwiaty są drobne i pną się w górę na dodatkowych pędach.

Pieniążek najlepiej zasadzić w niewielkiej doniczce i przesadzać go co kilka sezonów. Najlepiej wówczas opłukać korzenie rośliny pod bieżącą wodą, a następnie osuszyć je przy pomocy ręcznika papierowego. Kolejny etap to wypełnienie donicy ziemią do 1/3 wysokości, umieszczenie w niej sadzonki i dosypanie podłoża. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji omawianej rośliny jest regularne przekręcanie donicy. W ten sposób uzyskać można estetyczną, równomierną koronę rozwiniętą w każdym kierunku. Cięcie pieniążka nie jest natomiast wskazane. Raz na jakiś czas, liście rośliny można przetrzeć wilgotną szmatką, pozbywając się w ten sposób kurzu z ich powierzchni i ułatwiając tkance absorpcję promieni słonecznych.

Pieniążek najlepiej czuje się w temperaturze między 21 a 26 stopni Celsjusza. Rośliny nie należy wystawiać na działanie temperatur poniżej 10 stopni Celsjusza.

Pieniążek wymaga piaszczystego, dobrze przepuszczalnego powietrza wyposażonego w dolną warstwę drenażu pod postacią otworów pozwalających na swobodny odpływ wody. Do substratu można dodać rozdrobnioną korę, piasek, perlit lub kruszone kawałki terakoty.

Pieniążek najlepiej uprawiać z dala od parapetów, które wychodzą na południową lub zachodnią stronę domu. Nadmiar słońca grozić może bowiem poparzeniem liści.

Pieniążek wykorzystuje zgromadzoną w tkankach wodę. Co za tym idzie, należy mu pozwolić wyschnąć pomiędzy jednym a drugim podlewaniem. Roślinę najlepiej nawadniać raz w tygodniu, wlewając wodę na spodek znajdujący się pod doniczką, w taki sposób, by korzenie były w stanie samodzielnie wyregulować poziom wilgoci. Podlewając sukulent od góry, należy upewnić się, że podłoże jest suche na kilka centymetrów w głąb. Objawem nadmiernego przesuszenia rośliny jest opadanie liści. Pieniążek nie wymaga nawożenia, Około 2 — 3 razy w roku, w sezonie wiosenno — letnim można jednak zaaplikować uniwersalny płynny nawóz.

Ogromną zaletą pieniążka jest łatwość rozmnażania. Można to wykonywać na 2 sposoby. Najpopularniejszym jest wykorzystywanie małych roślin rozwijających się wokół łodygi, które są połączone pod ziemią systemem korzeniowym. Wymagają one ostrożnego odcięcia przy pomocy ostrego noża, około 2 centymetry od powierzchni podłoża. Sadzonkę przenosi się następnie na kilka dni do szklanki z wodą, a następnie sadzi w doniczce. Alternatywne rozwiązanie do rozmnażanie pieniążka przez sadzonki pędowe. Odcięte od łodygi rośliny. Najlepsze rozwiązanie to pobranie 2 — 3 wczesną wiosną i umieszczenie w małej donicy wypełnionej świeżym substratem. W ciągu około 2 — 3 tygodni dojdzie do ukorzenienia się sadzonek, które można przesadzić do osobnych doniczek.